Sort by

samcmac has logged 312 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
Edit this entry  
28
Redemption

Redemption

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
PROTOTYPE

PROTOTYPE

2017
×
Read prior review Edit this entry  
13
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Youth

Youth

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Aftershock

Aftershock

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ex Libris: The New York Public Library

Ex Libris: The New York Public Library

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
4 Days in France

4 Days in France

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Son of Joseph

The Son of Joseph

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Radio Mary

Radio Mary

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Twenty Two

Twenty Two

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Napping Princess

Napping Princess

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Detroit

Detroit

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Commodity City

Commodity City

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Birdboy: The Forgotten Children

Birdboy: The Forgotten Children

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Birdboy

Birdboy

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
This Time Tomorrow

This Time Tomorrow

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Post

The Post

2017
×
Edit this entry  
17
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
The Human Surge

The Human Surge

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
I Love You, Daddy

I Love You, Daddy

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wolf Warrior 2

Wolf Warrior 2

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shock Wave

Shock Wave

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Rat Film

Rat Film

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Kedi

Kedi

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Absurd Accident

Absurd Accident

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Quest

Quest

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Aos Sí

Aos Sí

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
Beach 67

Beach 67

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
He Will Call

He Will Call

2017
×
★★
Edit this entry  
05
I Will Never Be the Same

I Will Never Be the Same

2017
×
★★
Edit this entry