Sam C. has logged 475 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Himizu

Himizu

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Mule

The Mule

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dying to Survive

Dying to Survive

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
A Restoration

A Restoration

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Last Letter

Last Letter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Children Who Draw

Children Who Draw

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Maison du Bonheur

Maison du Bonheur

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Caniba

Caniba

2017
×
★½
Edit this entry  
09
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
El Mar La Mar

El Mar La Mar

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
The Third Murder

The Third Murder

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Monrovia, Indiana

Monrovia, Indiana

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Little Forest

Little Forest

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hinterlands

Hinterlands

2016
×
★★
Edit this entry  
04
Passing

Passing

2017
×
Edit this entry  
04
Listen

Listen

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Brouillard #14

Brouillard #14

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
Detective Dee: The Four Heavenly Kings

Detective Dee: The Four Heavenly Kings

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mandy

Mandy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
On the Road : A Document

On the Road : A Document

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Human Zoo

Human Zoo

1962
×
★★★
Edit this entry  
03
The Bridegroom, the Actress, and the Pimp

The Bridegroom, the Actress, and the Pimp

1968
×
★★★
Edit this entry  
01
Red Amnesia

Red Amnesia

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Widows

Widows

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Where Do You Stand Now, João Pedro Rodrigues?

Where Do You Stand Now, João Pedro Rodrigues?

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Vice

Vice

2018
×
★★
Edit this entry  
29
Puppet Master: The Littlest Reich

Puppet Master: The Littlest Reich

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Bodied

Bodied

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Boys

Bad Boys

1961
×
★★
Edit this entry  
25
The Warped Ones

The Warped Ones

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Youth in Fury

Youth in Fury

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blue

Blue

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Classical Period

Classical Period

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Luck

Good Luck

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Mirai

Mirai

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Bitter Money

Bitter Money

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry