Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Man Without a Map

The Man Without a Map

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Monkey Beach

Monkey Beach

2020
×
Edit this entry  
29
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hand

The Hand

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Noah

Noah

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
That Day, on the Beach

That Day, on the Beach

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mahjong

Mahjong

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Confucian Confusion

A Confucian Confusion

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Free Guy

Free Guy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★½
Edit this entry  
08
Paprika

Paprika

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Magnolia

Magnolia

1999
×
★½
Edit this entry  
08
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Testament of Orpheus

Testament of Orpheus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★½
Edit this entry  
31
La Grande Bouffe

La Grande Bouffe

1973
×
★★½
Edit this entry  
22
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★½
Edit this entry  
18
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★
Edit this entry  
18
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★½
Edit this entry  
16
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
11
Red Moon Tide

Red Moon Tide

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
Malmkrog

Malmkrog

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★½
Edit this entry  
24
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry