Sort by

Samcrom has logged 208 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Favourite

The Favourite

2018
×
Edit this entry  
22
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aquaman

Aquaman

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Earth

Earth

1930
×
Read the review Edit this entry  
17
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shame

Shame

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Overlord

Overlord

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry