Sort by

Samcrom has logged 25 entries for films during September 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Boudu Saved from Drowning

Boudu Saved from Drowning

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry