Sort by

Samcrom has logged 273 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ladyhawke

Ladyhawke

1985
×
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
The Call-Up

The Call-Up

2019
×
Edit this entry  
19
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Trial

The Trial

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Incendies

Incendies

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mermaids: The Body Found

Mermaids: The Body Found

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Crisis

Crisis

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Drunk Parents

Drunk Parents

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
View from the Top

View from the Top

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry