Sam has logged 87 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Anna

Anna

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crossing Over

Crossing Over

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bad Words

Bad Words

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry