• Nomadland

    ★★★★★

  • Goldman v Silverman

    ★★

  • My Dog Stupid

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Bacurau

    ★★★

  • The Beach Bum

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★★

  • The Disaster Artist

    ★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • My Life as a Zucchini

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Hot Fuzz

    ★★★★½

  • Children of Men

    ★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • Adaptation.

    ★★★★

  • Yi Yi

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★½

  • The Matrix

    ★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★½

  • A Brighter Summer Day

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Where Is My Friend's House?

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★½

  • Airplane!

    ★★½

  • The Shining

    ★★★½

  • Stalker

    ★★★

  • Alien

    ★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★½

  • Halloween

    ★★

  • Annie Hall

    ★★★★★

  • News from Home

    ★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★½

  • Midnight Cowboy

    ★★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • A Man Escaped

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★