sameaton has logged 30 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
My Dog Stupid

My Dog Stupid

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Stalker

Stalker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloween

Halloween

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry