RSS feed for Samuel

Samuel has logged 26 entries for films during November 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★
Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
28
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
28
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★½
Edit this entry  
26
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Battlestar Galactica

Battlestar Galactica

2003
×
Edit this entry  
14
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Salvation

The Salvation

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
03
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry