Highest rated films

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Transformers: The Last Knight

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • Logan Lucky

    ★★★★½

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Spider-Man 2

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★★

  • Collateral

    ★★★★★

  • Super 8

    ★★★★★

  • The Piano Teacher

    ★★★★★

  • Blade

    ★★★★★

  • Blow Out

    ★★★★★

  • Mistress America

    ★★★★★

  • Pain & Gain

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 226 Films watched
  • 18.8 Average per month
  • 4.3 Average per week

Milestones

First Film

Child's Play 2

Jan 1

Most Watched

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

twice

Star Wars: The Last Jedi

twice

Logan Lucky

twice

Wonder Woman

twice

Ocean's Eleven

twice

Last Film

Downsizing

Dec 27

Genres, countries & languages

Drama
98 films
Action
74 films
Comedy
74 films
Thriller
51 films
Crime
47 films
Sci Fi
44 films
Adventure
43 films
Horror
33 films
Fantasy
31 films
Romance
26 films
USA
188 films
UK
33 films
France
29 films
Germany
24 films
Canada
15 films
Japan
8 films
Australia
6 films
Hong Kong
5 films
Italy
4 films
China
4 films
English
209 films
Spanish
28 films
French
19 films
Japanese
11 films
Italian
11 films
German
10 films
Chinese
7 films
Russian
7 films
Cantonese
6 films
Portuguese
4 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 77 Added 313

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Samuel’s most liked review

Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

★★★★★

Pure maximalism. The result of an infinite injection of adrenaline, every moment be it big or small playing out in climax, just building and building and building to this insatiable moment of insanity. This clocks in at 2.5 hours and still manages to cut out so much of the bullshit,…

More reviews

Samuel’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Twin Peaks: The Return
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Death Note
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

I'm You, Dickhead
Average weighted rating:

3.3

Films Samuel watched in 2017

  • Downsizing
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Gremlins
  • Jingle All the Way
  • Elf
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Resident Evil: Retribution
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Billy Star
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Bad Boys
  • Dolls
  • Child's Play 3
  • Inherent Vice
  • Saturday Night Fever
  • Men in Black
  • Justice League
  • Le Samouraï
  • Pain & Gain
  • Thor: The Dark World
  • The Florida Project
  • Lady Bird
  • The House
  • The Trip to Spain
  • The Trip to Italy
  • The Trip
  • The Lego Ninjago Movie
  • A Better Tomorrow
  • Logan Lucky
  • Blade Runner 2049
  • Wonder Woman
  • Blade Runner
  • Ocean's Thirteen
  • mother!
  • The Bird with the Crystal Plumage
  • Ocean's Twelve
  • Person to Person
  • Ocean's Eleven
  • Hard Target
  • The Departed
  • Infernal Affairs
  • Fireworks
  • Lick the Star
  • 7:35 in the Morning
  • It
  • I'm You, Dickhead
  • Greenberg
  • Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas
  • Twin Peaks: The Return
  • Twin Peaks
  • Sex, Lies, and Videotape
  • Burn After Reading
  • The Girlfriend Experience
  • Logan Lucky
  • Death Note
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Crimson Gold
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Offside
  • Hero
  • The Little Hours
  • Nocturama
  • Lucky
  • Claire's Camera
  • Song to Song
  • Happy End
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Wonderstruck
  • Hell or High Water
  • You Don't Mess with the Zohan
  • On the Beach at Night Alone
  • Ingrid Goes West
  • The Ornithologist
  • Call Me by Your Name
  • Good Time
  • Golden Exits
  • Face/Off
  • Edward Scissorhands
  • City of Gold
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Om Shanti Om
  • Joshy
  • Transformers: The Last Knight
  • Yojimbo
  • Cherry Bomb: The Documentary
  • Mistress America
  • Evil Dead II
  • The Evil Dead
  • Sleeping with Other People
  • Pretty Woman
  • Spider-Man 2
  • Spider-Man
  • Spider-Man: Homecoming
  • Baby Driver
  • Pineapple Express
  • Oz the Great and Powerful
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Hot Fuzz
  • Snatch
  • Okja
  • Easy A
  • DodgeBall: A True Underdog Story
  • The Lovely Bones
  • Love & Friendship
  • Looney Tunes: Back in Action
  • Legally Blonde
  • Batman & Robin
  • Batman Forever
  • Batman Returns
  • Batman
  • Twin Peaks: The Missing Pieces
  • Little Boxes
  • Silent Hill
  • Night of the Living Dead
  • The Matrix Reloaded
  • The Sisterhood of the Traveling Pants
  • Suicide Squad
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Wonder Woman
  • Man of Steel
  • The Lobster
  • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed
  • Gentlemen Prefer Blondes
  • John Wick: Chapter 2
  • The Sound of Music
  • Collateral
  • Where the Wild Things Are
  • The Girl Next Door
  • Prometheus
  • Alien: Covenant
  • Get Out
  • Hush
  • I Shot Andy Warhol
  • Handsome: A Netflix Mystery Movie
  • The Private Life of a Cat
  • Central Intelligence
  • The Brood
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Whiplash
  • Mr. Deeds
  • The Birds
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • The Fate of the Furious
  • Furious 7
  • Fast & Furious 6
  • Fast Five
  • Fast & Furious
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • 2 Fast 2 Furious
  • The Fast and the Furious
  • Heathers
  • Resident Evil: Afterlife
  • Rear Window
  • Louis C.K. 2017
  • Blue Jay
  • The Lego Batman Movie
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Resident Evil: Extinction
  • Trainspotting
  • Dave Chappelle: The Age of Spin
  • Resident Evil
  • Resident Evil: Apocalypse
  • Scary Movie
  • Landscape Suicide
  • The Hudsucker Proxy
  • The Truman Show
  • Resident Evil
  • Throne of Blood
  • The 'Burbs
  • Disturbia
  • The Piano Teacher
  • Every Man for Himself
  • Fifty Shades Darker
  • Manchester by the Sea
  • Blow Out
  • Romeo + Juliet
  • Melancholia
  • Mike Birbiglia: Thank God for Jokes
  • Fifty Shades of Grey
  • White Material
  • Loulou
  • Moonlight
  • American Splendor
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • The Virgin Suicides
  • Déjà Vu
  • Her
  • Frances Ha
  • Predator
  • The Terminator
  • A Bigger Splash
  • Blade
  • Resident Evil: The Final Chapter
  • Jackie
  • Slumdog Millionaire
  • La La Land
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Paris, Texas
  • Speed Racer
  • Assassin's Creed
  • Pitch Black

See all 226

World map

Highly rated films Samuel is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • Falsettos
  • Adventure Time: Islands
  • Paddington 2
  • Coco
  • Newsies
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more