Sort by

Jamie has logged 26 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sunday Too Far Away

Sunday Too Far Away

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
Money Movers

Money Movers

1978
×
★★★★
Edit this entry  
30
One of Those Days

One of Those Days

1988
×
★★★½
Edit this entry  
30
How to Kiss

How to Kiss

1988
×
★★★½
Edit this entry  
30
Your Face

Your Face

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
My Friend Who Shines in the Night

My Friend Who Shines in the Night

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★½
Edit this entry  
25
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Chant of Jimmie Blacksmith

The Chant of Jimmie Blacksmith

1978
×
★★★½
Edit this entry  
22
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Amer

Amer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
★★★½
Edit this entry  
09
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Gulf of Silence

The Gulf of Silence

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Dry

The Dry

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Church

The Church

1989
×
★★★½
Edit this entry  
03
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry