Samantha has logged 29 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The King of Kings

The King of Kings

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Daughter of the Nile

Daughter of the Nile

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Close-Up

Close-Up

1990
×
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Women of the Night

Women of the Night

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Faces of November

Faces of November

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
John's Gone

John's Gone

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dance in the Sun

Dance in the Sun

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The River

The River

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moving

Moving

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry