RSS feed for Sam

Sam has logged 65 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Moon

Moon

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
05
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★
Edit this entry  
02
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
26
8MM

8MM

1999
×
★★
Edit this entry  
24
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★½
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
23
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Edit this entry  
10
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Science of Sleep

The Science of Sleep

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
20
A Cock and Bull Story

A Cock and Bull Story

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★½
Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Primary Colors

Primary Colors

1998
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bananas

Bananas

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★½
Edit this entry  
04
Game Change

Game Change

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Bananas

Bananas

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Recount

Recount

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Edit this entry  
03
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Black Pond

Black Pond

2011
×
★★½
Edit this entry  
16
The Producers

The Producers

2005
×
★★★
Edit this entry  
07
The American President

The American President

1995
×
★★★½
Edit this entry  
03
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Inside Job

Inside Job

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Magicians

Magicians

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★½
Edit this entry  
31
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Edit this entry