RSS feed for Sam

Sam has logged 200 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★½
Edit this entry  
27
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★
Edit this entry  
26
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Fantastic Four

The Fantastic Four

1994
×
½
Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Bananas

Bananas

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
Subconscious Password

Subconscious Password

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

1998
×
★½
Edit this entry  
05
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mr Hublot

Mr Hublot

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
An Honest Liar

An Honest Liar

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
The Voorman Problem

The Voorman Problem

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lucy

Lucy

2014
×
Edit this entry  
29
A Coffee in Berlin

A Coffee in Berlin

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Merry Friggin' Christmas

A Merry Friggin' Christmas

2014
×
★½
Edit this entry  
16
Ah, L'Amour

Ah, L'Amour

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
★★★½
Edit this entry  
16
Lily and Jim

Lily and Jim

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
Genre

Genre

1996
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
Edit this entry  
05
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Edit this entry  
02
Rejected

Rejected

2000
×
Read prior review Edit this entry  
27
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
Edit this entry  
16
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
Edit this entry