RSS feed for Sam

Sam has logged 24 entries for films during July 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Play It Again, Sam

Play It Again, Sam

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
X+Y

X+Y

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
Edit this entry  
13
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
½
Edit this entry  
12
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Help!

Help!

1965
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Shadows and Fog

Shadows and Fog

1991
×
★★★
Edit this entry  
08
Alice

Alice

1990
×
★★★½
Edit this entry  
03
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Interiors

Interiors

1978
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★
Edit this entry  
02
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
★★★
Edit this entry  
02
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
02
A Midsummer Night's Sex Comedy

A Midsummer Night's Sex Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★½
Edit this entry