RSS feed for Sam

Sam has logged 33 entries for films during December 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
30
One Man Band

One Man Band

2005
×
★★★
Edit this entry  
30
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Edit this entry  
26
Minions

Minions

2015
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Shaun the Sheep: The Farmer's Llamas

Shaun the Sheep: The Farmer's Llamas

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★
Edit this entry  
24
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Heart Like a Hand Grenade

Heart Like a Hand Grenade

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Me and My Moulton

Me and My Moulton

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
Joy

Joy

2015
×
★★
Edit this entry  
22
Very Semi-Serious

Very Semi-Serious

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
The Oyster Princess

The Oyster Princess

1919
×
★★★
Edit this entry  
21
Rudolph, the Red-Nosed Reindeer

Rudolph, the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★
Edit this entry  
20
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Letters to Max

Letters to Max

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★
Edit this entry  
04
Blind

Blind

2014
×
★★★½
Edit this entry