RSS feed for Sam

Sam has logged 133 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Your Friend the Rat

Your Friend the Rat

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lifted

Lifted

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wife

The Wife

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Baby Mama

Baby Mama

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Did You Wonder Who Fired the Gun?

Did You Wonder Who Fired the Gun?

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Only Living Boy in New York

The Only Living Boy in New York

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last Sharknado: It's About Time

The Last Sharknado: It's About Time

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tag

Tag

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sweet and Lowdown

Sweet and Lowdown

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Big Bad Fox and Other Tales

The Big Bad Fox and Other Tales

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Nights of Zayandeh-rood

The Nights of Zayandeh-rood

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Creature Companion

Creature Companion

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
31
A Branch of a Pine Is Tied Up

A Branch of a Pine Is Tied Up

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hymns of Muscovy

The Hymns of Muscovy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
New Town Utopia

New Town Utopia

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Play It Again, Sam

Play It Again, Sam

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carolee, Barbara and Gunvor

Carolee, Barbara and Gunvor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Smith at the Breslin Hotel

Harry Smith at the Breslin Hotel

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tower

Tower

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Final Deployment 4: Queen Battle Walkthrough

Final Deployment 4: Queen Battle Walkthrough

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry