RSS feed for Sam

Sam has logged 135 entries for fantasy films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Last Sharknado: It's About Time

The Last Sharknado: It's About Time

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Kill Giants

I Kill Giants

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Revolting Rhymes

Revolting Rhymes

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lou

Lou

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Death Note

Death Note

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Team Thor: Part 2

Team Thor: Part 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
31
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
31
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Team Thor

Team Thor

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Edit this entry