RSS feed for Sam

Sam has logged 49 entries for historical films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
My Nephew Emmett

My Nephew Emmett

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Founder

The Founder

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Confirmation

Confirmation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
All the Way

All the Way

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Friend

Friend

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
07
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★½
Edit this entry  
01
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
★★★½
Edit this entry  
15
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Edit this entry  
03
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Selma

Selma

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
An Honest Liar

An Honest Liar

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Love and Death

Love and Death

1975
×
Edit this entry  
18
The War Room

The War Room

1993
×
Edit this entry  
05
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
Edit this entry  
28
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
Edit this entry  
27
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
Edit this entry  
29
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
Edit this entry  
29
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Game Change

Game Change

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Recount

Recount

2008
×
★★★½
Edit this entry  
01
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
Game Change

Game Change

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
Edit this entry  
08
W.

W.

2008
×
Edit this entry