RSS feed for Sam

Sam has logged 145 entries for romance films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
What's New Pussycat?

What's New Pussycat?

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Incredible Jessica James

The Incredible Jessica James

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
84 Charing Cross Road

84 Charing Cross Road

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Play It Again, Sam

Play It Again, Sam

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Once

Once

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Frank & Lola

Frank & Lola

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Last Chance Harvey

Last Chance Harvey

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
Café Society

Café Society

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry