RSS feed for Sam
  • Free Solo

    Free Solo

    ★★★½

    Was it impressive? Yes. Did Alex remind me too much of someone I know and sound too much like Nathan Fielder in voiceover that I was constantly taken out of it? Oh yes.

  • The Passenger

    The Passenger

    ★★★★

    It's easy to get lost in the heat-hazy, meandering pace of The Passenger, carried along by some really beautiful camera work. The last long take is the obvious point to mention, but there's a lovely scene with the leads at a roadside cafe, where the camera tracks the cars driving past in either direction instead, which is such a perfect shot.

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    ★★★½

    Enjoyed this - it shouldn't have to be groundbreaking, but here we are. The chemistry between the leads (and indeed the cast as a whole) is incredibly strong - that scene on the plane towards the end is properly brilliant romcom stuff.

  • A Simple Favor

    A Simple Favor

    ★★★

    Too long for what it is, and tonally consistent throughout, but generally and pulpily enjoyable.

  • Inside Out

    Inside Out

    ★★★★★

    And this is how we start 2019. I'd forgotten the low-level anxiety of recognition I feel for pretty much the entirety of Inside Out's runtime. Coming off the back of a... quiet few years for Pixar, this is them at their very best, and most affecting.

  • Fanny & Alexander

    Fanny & Alexander

    ★★★★★

    To another year of living in the little world.

  • Happy New Year, Colin Burstead

    Happy New Year, Colin Burstead

    ★★★★

    Makes you relieved for the lack of your own family psychodrama.

  • Annihilation

    Annihilation

    ★★★★

    Well this definitely needs another watch in the near future, just to get my head around it. Even with a terrible Netflix stream, it looked incredible, and it's a demonstration of ambition beyond belief.

  • The Peanuts Movie

    The Peanuts Movie

    ★★★★

    Ok, sure, Snoopy's story-within-a-story may occasionally go on a bit too long, but god I love this film. It amazingly keeps to the spirit of the original, and actually looks pretty good. Lovely.

  • Bird Box

    Bird Box

    ★★★

    Perhaps a bit too long, missing some depth, and a lot of obvious casting - but I was still entertained, and I admire the restraint in not devolving into a third act CGI monster.

  • Black Mirror: Bandersnatch

    Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★★

    A so-far singular piece of entertainment - Brooker's execution matches his ambition, it's thrilling.

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★★★

    Bo Burnham and Elsie Fisher have so perfectly captured the feeling of a socially awkward puberty that I felt like I was about to have an anxiety attack from the flashbacks.