RSS feed for Sam

Sam has written 24 reviews for films during 2016.

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

    Second viewing, this time in 70mm IMAX. Nothing particularly different in my feelings from the first viewing - first act is a bit all over the place with exposition, but soon comes into its own, with the battle scenes well executed and beautifully shot (and my god, some of those shots in 70mm). For a score done from start to finish in only 4 weeks, Michael Giacchino did an excellent job in producing a score that felt right at home…

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

    Midnight screenings are a young man's game. Sure, when I was a doe-eyed 22 year old, staying up to watch The Force Awakens was easy. But now? Don't make me laugh. Never again. Until the next one.

  • Your Name.

    Your Name.

    ★★★★★

    Time and beginnings and ends and dreams and reality and connections and utter, utter, beauty in visage and soul.

  • Rat Race

    Rat Race

    ★★★

    Wow, it's Smash Mouth!

    So begins the bizarre ending to a bizarre film.

  • Nine Lives

    Nine Lives

    I watched 20 minutes of this a few weeks ago and then spent 5 hours in bed with an explosive stomach. I don't mean to draw conclusions, but...

    Still not the worst film I've seen this year.

  • The Handmaiden

    The Handmaiden

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The final line of the film is "At least I'll die with my cock intact"

    Which, I suppose, is all any of us can hope for.

  • A Monster Calls

    A Monster Calls

    ★★★★★

    I'm an absolute wreck right now.

    Clever and sad and funny and sad and meaningful and sad and heartbreaking and sad and sad and sad.

  • St Trinian's 2: The Legend of Fritton's Gold

    St Trinian's 2: The Legend of Fritton's Gold

    ★★

    My friend's getting married,so we went to India

    Hen do?

    No, she's Church Of England, I think

    I mean, can you really stay mad at that?

    ------

    As with the first film, utterly harmless, not brilliant, not terrible, some classic terrible jokes (literally the only joke I remember from my first watch is the Monica Lewinsky joke, which is properly classic). Also, Zawe Ashton is in this (it turns out), so points for that.

  • St. Trinian's

    St. Trinian's

    ★★½

    Rewatched out of sheer inertia. A few good classic jokes but largely bland. Fascinating cast, though.

    Also, an inadvertent Gemma Arterton double bill today, after (needless to say, the far superior) The Girl With All The Gifts.

  • Café Society

    Café Society

    ★★★★

    Jesse Eisenberg is a near-perfect Woody stand-in, Kristen Stewart continues to prove herself to be a rather excellent actress, and this contains the most beautifully lit and shot scene I've seen in 2016 [I reserve the right to revoke this after La La Land comes out]. Excellent latter-day Allen.

  • Attack the Block

    Attack the Block

    ★★★★

    Honestly, this is a better Shaun Of The Dead than Shaun Of The Dead is.

  • The Pink Panther 2

    The Pink Panther 2

    Which is more baffling:

    -that the studio thought there was demand for this?

    -that Steve Martin actually contributed to the screenplay?

    -or that, in a film where there are specifically British characters that would suit him, they cast John Cleese as a French detective? He doesn't even do the bloody accent.

    "Quite poor" doesn't even cut it.