RSS feed for Sam
  • The Simpsons Movie

    The Simpsons Movie

    ★★★★½

    It's been a good few years since my last rewatch of The Simpsons Movie, and it really hasn't lost its shine to me. If you're not laughing at the first Spiderpig scene, you're dead inside.

  • Baby Mama

    Baby Mama

    ★★

    Tina, I love you, but you're bringing me down. Everything about Baby Mama just feels cheap - the sets, the lighting, the poster, everything - the direction is workmanlike, and the writing is... eh. And the problem is, the cheapness makes Fey & Poehler's performances and Jeff Richmond's score feel cheap by association.

  • Doctor Strange

    Doctor Strange

    ★★½

    I mean, yeah, fine. Effects were pretty but didn't add much, and still held back by the drab design. A waste of a cast (Michael Stuhlbarg!), and goddamnit, Kaecilius is from a Latin root, it's a hard 'c', this isn't difficult guys.

  • Three Identical Strangers

    Three Identical Strangers

    ★★★½

    A gripping tale used to debate, superficially at any rate, a number of issues from nature vs. nurture to openness in science.

  • Sullivan's Travels

    Sullivan's Travels

    ★★★★

    Falls down a bit in the third act, but genuinely laugh-out-loud funny, and Veronica Lake is just brilliant.

  • The Land of Steady Habits

    The Land of Steady Habits

    ★★½

    An amiably watchable film, which really lurches towards trying to have some kind of resolution.

  • Se7en

    Se7en

    ★★★★½

    Another Fincher classic. The sheer tension sustained through the third act is just stunning.

  • American Animals

    American Animals

    ★★★★

    An excellent blending of fiction and nonfiction, with some genuinely tense moments. Barry Keoghan is such a compelling actor to watch, and he's given a lot to work with.

  • The Miseducation of Cameron Post

    The Miseducation of Cameron Post

    ★★★★

    Concisely told with sharp characterisation and a lot of heart. It admirably restrains itself from a full on assault on gay conversion therapy, allowing it to come out in its characters.

  • Did You Wonder Who Fired the Gun?

    Did You Wonder Who Fired the Gun?

    ★★½

    Compelling in moments, but ultimately the affected narration grates and there's an unconscionable amount of filler for a documentary that's already only 90 minutes.

  • My Man Godfrey

    My Man Godfrey

    ★★★★

    A pretty damn great screwball comedy.

  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

    Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

    ★★★★

    You genuinely would not believe, if you had watched Hearts Of Darkness first, that Apocalypse Now could ever be what it is today. You also wouldn't believe that Coppola would restore the plantation scene, but there we go.