2012

Sam Healer Sam Healer’s year in review

Sam’s highest rated films

  • Annie Hall

    ★★★★★

  • The Muppets

    ★★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★★

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    ★★★★★

  • Dirty Rotten Scoundrels

    ★★★★★

  • Life of Brian

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★½

  • Amélie

    ★★★★½

  • The Sixth Sense

    ★★★★½

  • Good Will Hunting

    ★★★★½

  • Moneyball

    ★★★★½

  • Synecdoche, New York

    ★★★★½

  • Ponyo

    ★★★★½

  • Inside Job

    ★★★★½

  • Bananas

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 65 Films watched
  • 5.4 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

The Shining

Jan 7

Most Watched

Bananas

twice

Game Change

twice

Last Film

Moon

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
31 films
Comedy
30 films
Thriller
14 films
Fantasy
11 films
Action
9 films
Romance
7 films
Crime
7 films
Adventure
7 films
Family
6 films
History
4 films
USA
56 films
UK
13 films
France
5 films
Germany
4 films
Japan
2 films
Italy
2 films
Canada
2 films
Spain
1 film
Mexico
1 film
English
62 films
French
6 films
Spanish
5 films
German
5 films
Italian
4 films
Vietnamese
2 films
Latin
2 films
Russian
2 films
Yiddish
2 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

GoodFellas
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Die Another Day
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Black Pond
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2012

  • Moon
  • The Muppet Christmas Carol
  • The Amazing Spider-Man
  • Moonrise Kingdom
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • The Nightmare Before Christmas
  • Die Hard
  • Local Hero
  • Life of Brian
  • Dirty Rotten Scoundrels
  • 8MM
  • Robin Hood: Men in Tights
  • Home Alone
  • Argo
  • The Master
  • His Girl Friday
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • The Birds
  • Airplane!
  • Persepolis
  • The Science of Sleep
  • Skyfall
  • The Cabin in the Woods
  • A Cock and Bull Story
  • The Invention of Lying
  • Mean Girls
  • Primary Colors
  • Bananas
  • Casino Royale
  • Fargo
  • Die Another Day
  • Game Change
  • GoodFellas
  • The Dark Knight Rises
  • Annie Hall
  • Bananas
  • Recount
  • A Few Good Men
  • Ghostbusters
  • Prometheus
  • Black Pond
  • The Producers
  • The American President
  • Drive
  • Source Code
  • Inside Job
  • Ponyo
  • Magicians
  • Charlie Wilson's War
  • Synecdoche, New York
  • The Ides of March
  • Moneyball
  • Apocalypse Now
  • Game Change
  • Good Will Hunting
  • The Muppets
  • V for Vendetta
  • The Sixth Sense
  • The Muppet Movie
  • Amélie
  • Groundhog Day
  • Pan's Labyrinth
  • Conan O'Brien Can't Stop
  • Scrooged
  • The Shining

Highly rated films Sam missed

  • John Mulaney: New in Town
  • The Act of Killing
  • The Hunt
  • Amour
  • Django Unchained
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Elena
  • Wolf Children

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more