2014

Sam Healer Sam Healer’s year in review

Sam’s highest rated films

  • Monsters, Inc.

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Play It Again, Sam

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★½

  • The Wind Rises

    ★★★★½

  • Bananas

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★½

  • The Simpsons Movie

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★½

  • Crimes and Misdemeanors

    ★★★★½

  • Nebraska

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 200 Films watched
  • 16.7 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

Mitt

Jan 24

Most Watched

Guardians of the Galaxy

3 times

The Wind Rises

twice

Locke

twice

Last Film

Boyhood

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
99 films
Drama
73 films
Animation
42 films
Documentary
30 films
Family
27 films
Adventure
19 films
Action
19 films
Sci Fi
18 films
Romance
18 films
Thriller
18 films
USA
164 films
UK
34 films
Germany
8 films
France
8 films
Japan
4 films
Sweden
3 films
Ireland
3 films
Luxembourg
2 films
China
2 films
Italy
2 films
English
190 films
French
18 films
German
9 films
Spanish
7 films
Japanese
6 films
Italian
6 films
Swedish
3 films
Korean
3 films
Portuguese
2 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 80 Added 215

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Sam’s most liked review

There Will Be Blood

★★★★★

Rewatched at a screening with the score performed live by Jonny Greenwood and the London Contemporary Orchestra - simply stunning. The peformances as strong and intense as I remembered, if not more so.

More reviews

Sam’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Fantastic Four
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

The Most Gigantic Lying Mouth of All Time

Films watched in 2014

  • Boyhood
  • The Blues Brothers
  • The Book of Life
  • The Wind Rises
  • The Interview
  • A Shot in the Dark
  • Monsters, Inc.
  • The Theory of Everything
  • Nightcrawler
  • The Boxtrolls
  • Still Alice
  • What We Do in the Shadows
  • The Fantastic Four
  • Elf
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Love Actually
  • Bananas
  • Hot Fuzz
  • Subconscious Password
  • Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back
  • Spaceballs
  • Toy Story That Time Forgot
  • Mr Hublot
  • The Imitation Game
  • Guardians of the Galaxy
  • An Honest Liar
  • The Voorman Problem
  • Lucy
  • A Coffee in Berlin
  • A Merry Friggin' Christmas
  • Ah, L'Amour
  • Billy's Balloon
  • Lily and Jim
  • Genre
  • The Meaning of Life
  • Wisdom Teeth
  • A Serious Man
  • Interstellar
  • The One I Love
  • Persona
  • The Simpsons Movie
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Boogie Nights
  • Obvious Child
  • Mean Girls
  • Gone Girl
  • Rejected
  • 22 Jump Street
  • Two Days, One Night
  • Guardians of the Galaxy
  • Animal Crackers
  • Duck Soup
  • Locke
  • Team America: World Police
  • The Double
  • Calvary
  • The Seventh Seal
  • About Alex
  • Visitors
  • Winter's Bone
  • The Incredible Hulk
  • A Long Way Down
  • Guardians of the Galaxy
  • Maidentrip
  • Coherence
  • The Lego Movie
  • There Will Be Blood
  • Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask
  • Chef
  • The American President
  • Play It Again, Sam
  • The Love Punch
  • Sharknado 2: The Second One
  • Life After Beth
  • Silver Linings Playbook
  • Her
  • Zelig
  • Love and Death
  • What's Up, Tiger Lily?
  • Crimes and Misdemeanors
  • Finding Vivian Maier
  • Sounds from a Town I Love
  • Happy Christmas
  • Easy A
  • Fading Gigolo
  • Despicable Me 2
  • Annie Hall
  • Elaine Stritch: Shoot Me
  • Monty Python Live (Mostly)
  • Duet
  • The Internship
  • American Beauty
  • Nebraska
  • A Hard Day's Night
  • Men of Crisis: The Harvey Wallinger Story
  • The Grand Budapest Hotel
  • Comedian
  • Locke
  • Transcendence
  • Under the Skin
  • Geri's Game
  • Knick Knack
  • Tin Toy
  • They Came Together
  • Free to Play
  • Red's Dream
  • The Adventures of André and Wally B.
  • Bowfinger
  • Ernest & Celestine
  • The Case Against 8
  • La Luna
  • Doodlebug
  • Following
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Little Shop of Horrors
  • Caddyshack
  • Being Elmo: A Puppeteer's Journey
  • Inside Llewyn Davis
  • Is the Man Who Is Tall Happy?
  • A Birder's Guide to Everything
  • Kill Your Darlings
  • Plus One
  • Neighbors
  • In a World...
  • It's Such a Beautiful Day
  • The War Room
  • This Is the End
  • Frances Ha
  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • The King of Comedy
  • The Usual Suspects
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Duck Dodgers in the 24½th Century
  • What's Opera, Doc?
  • Rabbit of Seville
  • NOW: In the Wings on a World Stage
  • Mr. Peabody & Sherman
  • The Social Network
  • The Pirate Bay: Away from Keyboard
  • The Wind Rises
  • Get a Horse!
  • Frank
  • Stripped
  • Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay
  • The Most Gigantic Lying Mouth of All Time
  • Maggie Simpson in The Longest Daycare
  • Calvary
  • After Tiller
  • Caesar Must Die
  • 12 O’Clock Boys
  • The Monuments Men
  • Seduced and Abandoned
  • Inside Job
  • Juno
  • Blue Jasmine
  • The Great Muppet Caper
  • Dead Men Don't Wear Plaid
  • The Jerk
  • 21 Jump Street
  • I Know That Voice
  • Mistaken for Strangers
  • We Need to Talk About Kevin
  • Bad Words
  • The Double
  • An Adventure in Space and Time
  • Muppets Most Wanted
  • Party Central
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Marvel One-Shot: All Hail the King
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • The Grand Budapest Hotel
  • Carrie
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Tim's Vermeer
  • The To Do List
  • Dallas Buyers Club
  • Captain Phillips
  • 12 Years a Slave
  • Her
  • ¡Cuatro!
  • August: Osage County
  • Dirty Wars
  • Frozen
  • Philomena
  • Broadway Idiot
  • A.C.O.D.
  • American Hustle
  • The Lego Movie
  • The Breakfast Club
  • Groundhog Day
  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2
  • Starter for 10
  • Ender's Game
  • Inside Llewyn Davis
  • Cutie and the Boxer
  • 20 Feet from Stardom
  • The Wolf of Wall Street
  • Mitt

Highly rated films Sam missed

  • Over the Garden Wall
  • Mommy
  • Olive Kitteridge
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea
  • She's Beautiful When She's Angry

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more