2015

Sam Healer Sam Healer’s year in review

Sam’s highest rated films

  • Anomalisa

    ★★★★★

  • World of Tomorrow

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Brooklyn

    ★★★★★

  • Let the Right One In

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Play It Again, Sam

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★★

  • Radio Days

    ★★★★★

  • Stardust Memories

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • The Falling

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Airplane!

    ★★★★★

  • Creed

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 200 Films watched
  • 16.7 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

¡Three Amigos!

Jan 1

Most Watched

World of Tomorrow

5 times

Minions

twice

Junun

twice

Last Film

Anomalisa

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
95 films
Drama
83 films
Animation
44 films
Family
37 films
Adventure
34 films
Action
32 films
Sci Fi
25 films
Romance
23 films
Fantasy
22 films
Thriller
22 films
USA
154 films
UK
35 films
France
13 films
Germany
9 films
Canada
8 films
Netherlands
4 films
Denmark
4 films
Greece
4 films
Norway
3 films
Japan
3 films
English
186 films
French
16 films
German
13 films
Spanish
8 films
Italian
5 films
Japanese
5 films
Portuguese
3 films
Norwegian
3 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 62 Added 123

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Spy Kids: All the Time in the World
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Yemen's Reluctant Revolutionary
Average weighted rating:

3.6

Films watched in 2015

  • Anomalisa
  • Heathers
  • One Man Band
  • World of Tomorrow
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Irrational Man
  • Anatomy of a Murder
  • Minions
  • Shaun the Sheep: The Farmer's Llamas
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • The Snowman and The Snowdog
  • The Snowman
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Muppet Christmas Carol
  • Creed
  • Heart Like a Hand Grenade
  • Bridge of Spies
  • Me and My Moulton
  • Joy
  • Very Semi-Serious
  • The Oyster Princess
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • A Charlie Brown Christmas
  • The Peanuts Movie
  • Sleeping with Other People
  • Love and Death
  • Elf
  • Love Actually
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Bad Santa
  • Letters to Max
  • Nashville
  • Blind
  • Queen of Earth
  • Panic Room
  • Carol
  • American Movie
  • Museum Hours
  • For the Birds
  • The Gunfighter
  • The Dam Keeper
  • A Single Life
  • Toy Story
  • Riley's First Date?
  • The Fog of War
  • A LEGO Brickumentary
  • Ave Maria
  • An Object at Rest
  • High-Rise
  • Cold Weather
  • [sic]
  • Steve Jobs
  • Kinetta
  • Rabbit Hole
  • Lucifer
  • Marvel One-Shot: Item 47
  • Marvel One-Shot: The Consultant
  • Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer
  • Marvel One-Shot: Agent Carter
  • Jesus Camp
  • Swimmer
  • And Now for Something Completely Different
  • Junun
  • SuperBob
  • Youth
  • 2 or 3 Things I Know About Her
  • Brooklyn
  • The First Day of the Rest of Your Life
  • Spectre
  • Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa
  • John Henry
  • Lorenzo
  • Hard Eight
  • Let the Right One In
  • The End of the Tour
  • Kung Fu Hustle
  • Pollock
  • Paprika
  • Yemen's Reluctant Revolutionary
  • The Lobster
  • Somersault
  • Junun
  • Madame DuBarry
  • Mission: Impossible
  • Serpico
  • The Curse of the Jade Scorpion
  • The Martian
  • The Breakfast Club
  • Macbeth
  • Mean Girls
  • The Imitation Game
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • The Overnight
  • Margin Call
  • Spellbound
  • The Flintstones
  • Take the Money and Run
  • Sharknado 3: Oh Hell No!
  • The Wrong Guy
  • Winnie the Pooh
  • Minions
  • Fantastic Mr. Fox
  • Casino Royale
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • The Addams Family
  • Spy Kids: All the Time in the World
  • Frozen Fever
  • Quick Change
  • The Little Matchgirl
  • Warm Bodies
  • 22 Jump Street
  • 7 Days in Hell
  • Rat Race
  • Mistress America
  • The Ballad of Nessie
  • Tick Tock Tale
  • Inside Out
  • Lava
  • Johnny English Reborn
  • Fantastic Four
  • Hurricane of Fun: The Making of Wet Hot
  • Wet Hot American Summer
  • Annie Hall
  • Play It Again, Sam
  • While We're Young
  • X+Y
  • Love & Mercy
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Jurassic World
  • Kung Fury
  • Kingsman: The Secret Service
  • The Wolfpack
  • 7 Days in Hell
  • Help!
  • Ex Machina
  • My Neighbor Totoro
  • Shadows and Fog
  • Alice
  • Radio Days
  • Interiors
  • A Trip to the Moon
  • The Arrival of a Train at La Ciotat
  • Stardust Memories
  • A Midsummer Night's Sex Comedy
  • The Purple Rose of Cairo
  • Broadway Danny Rose
  • Ginger & Rosa
  • Shaun the Sheep Movie
  • Slow West
  • Listen Up Philip
  • A Deadly Adoption
  • The Look of Silence
  • The Men Who Stare at Goats
  • Zoolander
  • Mad Max: Fury Road
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • The DUFF
  • The History Boys
  • Avengers: Age of Ultron
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Captain America: The First Avenger
  • Thor
  • 21 Jump Street
  • Cyberbully
  • Turner & Hooch
  • Johnny English
  • The Falling
  • World of Tomorrow
  • Whiplash
  • World of Tomorrow
  • World of Tomorrow
  • World of Tomorrow
  • Everything Will Be OK
  • Stranger Than Fiction
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Airplane!
  • Airplane!
  • A Bug's Life
  • Harmontown
  • Whiplash
  • Power/Rangers
  • Ida
  • Citizenfour
  • How to Train Your Dragon 2
  • Selma
  • Naked Gun 33⅓: The Final Insult
  • American Sniper
  • Groundhog Day
  • Big Hero 6
  • Feast
  • Inherent Vice
  • A Most Violent Year
  • The Naked Gun 2½: The Smell of Fear
  • Whiplash
  • Airplane II: The Sequel
  • Foxcatcher
  • Big Eyes
  • Love Is Strange
  • Birdman
  • ¡Three Amigos!

Highly rated films Sam missed

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Mustang
  • Bitter Lake
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more