2016

Sam Healer Sam Healer’s year in review

Sam’s highest rated films

  • Your Name.

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • A Monster Calls

    ★★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★★

  • Play It Again, Sam

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • World of Tomorrow

    ★★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★★

  • Room

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 260 Films watched
  • 21.7 Average per month
  • 5 Average per week

Milestones

First Film

Manhattan Murder Mystery

Jan 1

Most Watched

Rogue One: A Star Wars Story

twice

Hot Fuzz

twice

It's Such a Beautiful Day

twice

Last Film

Man with a Movie Camera

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
123 films
Drama
120 films
Adventure
49 films
Family
37 films
Animation
37 films
Romance
37 films
Action
36 films
Fantasy
30 films
Sci Fi
26 films
Thriller
26 films
USA
186 films
UK
70 films
Canada
15 films
France
12 films
Germany
11 films
Ireland
5 films
China
5 films
Hong Kong
5 films
Spain
5 films
Japan
3 films
English
240 films
French
17 films
Spanish
17 films
German
15 films
Russian
10 films
Japanese
5 films
Italian
5 films
Chinese
4 films
Portuguese
4 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 70 Added 163

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Sam’s most liked review

The Perks of Being a Wallflower

★★★★★

"we accept the love we think we deserve". Well, fuck.

- I rewatched this alone late at night with the lights off and I'm an emotional wreck right now.
- I sometimes worry about how much I relate to Charlie, and I don't even have some traumatic life event to…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Nine Lives
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Broadmead the Movie

Films watched in 2016

  • Man with a Movie Camera
  • Swiss Army Man
  • Extremis
  • Kate Plays Christine
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Deepwater Horizon
  • Chicken People
  • One Hundred and One Dalmatians
  • The Snowman
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Muppet Christmas Carol
  • Love Actually
  • A Charlie Brown Christmas
  • Elf
  • The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years
  • The Ref
  • HyperNormalisation
  • Southside with You
  • Frank & Lola
  • Bad Santa
  • Kubo and the Two Strings
  • Last Chance Harvey
  • Florence Foster Jenkins
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • David Brent: Life on the Road
  • Ghost World
  • Star Trek Into Darkness
  • Sully
  • Paterson
  • Your Name.
  • Sausage Party
  • Absolutely Fabulous: The Movie
  • Rat Race
  • Nine Lives
  • Arrival
  • The Handmaiden
  • Nocturnal Animals
  • A Monster Calls
  • The Cabin in the Woods
  • Michael Moore in TrumpLand
  • I, Daniel Blake
  • Limitless
  • Mascots
  • St Trinian's 2: The Legend of Fritton's Gold
  • My Scientology Movie
  • Mean Girls
  • The Odd Couple
  • Clueless
  • Little Men
  • Scoop
  • Grand Piano
  • St. Trinian's
  • The Girl with All the Gifts
  • The Last Summer of La Boyita
  • Airplane II: The Sequel
  • Hunt for the Wilderpeople
  • 12 Angry Men
  • Captain Fantastic
  • Café Society
  • The Avengers
  • Moon
  • Tickled
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Muppet Treasure Island
  • Team Thor
  • Annie Hall
  • Despicable Me
  • Rio
  • Hot Fuzz
  • Ballet 422
  • Wiener-Dog
  • New York Stories
  • Swingers
  • Bullets Over Broadway
  • Now You See Me 2
  • The Pirates! In an Adventure with Scientists!
  • Rushmore
  • Finding Dory
  • Piper
  • Weiner
  • Rounders
  • Match Point
  • Zombieland
  • Confirmation
  • Chicken
  • Ratchet & Clank
  • Days of Being Wild
  • Money Monster
  • The Legend of Tarzan
  • Sharknado 4: The 4th Awakens
  • Maggie's Plan
  • The Jungle Book
  • Attack the Block
  • Ghost in the Shell
  • The Pink Panther 2
  • Carnage
  • Warcraft
  • Tallulah
  • The Imitation Game
  • Computer Chess
  • Suspiria
  • Midnight in Paris
  • The Angry Birds Movie
  • A Hologram for the King
  • Wet Hot American Summer
  • Play It Again, Sam
  • Prince Avalanche
  • Scanners
  • Batman: The Killing Joke
  • Grease
  • Pacific Rim
  • The Way Way Back
  • Don Jon
  • The Kings of Summer
  • Hot Rod
  • Pretty in Pink
  • Frank
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Central Intelligence
  • The Spectacular Now
  • Stop Making Sense
  • Short Term 12
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Keanu
  • Zodiac
  • Shut Up and Play the Hits
  • The Aviator
  • Schwechater
  • Workers Leaving the Lumière Factory
  • Gone Girl
  • Now You See Me
  • It's Such a Beautiful Day
  • The Meaning of Life
  • World of Tomorrow
  • Melinda and Melinda
  • September
  • Confessions of a Dangerous Mind
  • Elvis & Nixon
  • Another Woman
  • The Exquisite Corpus
  • Zoolander 2
  • Murder by Death
  • Husbands and Wives
  • Scenes from a Marriage
  • The Witch
  • Green Room
  • Secretary
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Don't Hug Me I'm Scared 6
  • Don't Hug Me I'm Scared 5
  • Don't Hug Me I'm Scared 4
  • Don't Hug Me I'm Scared II: TIME
  • Don't Hug Me I'm Scared
  • Love & Friendship
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • The World's End
  • Hot Fuzz
  • Shaun of the Dead
  • Big Hero 6
  • Embrace of the Serpent
  • Coffee and Cigarettes
  • Raising Arizona
  • Deconstructing Harry
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Exit Through the Gift Shop
  • The Babadook
  • Muppets Most Wanted
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • The Muppets
  • Louder Than Bombs
  • Almost Famous
  • The Nice Guys
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Sing Street
  • All the Way
  • Zootopia
  • Everybody Wants Some!!
  • Broadmead the Movie
  • Steve Jobs
  • The Peanuts Movie
  • Best in Show
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • Night Thoughts
  • Captain America: Civil War
  • Son of Saul
  • Midnight Special
  • Run Lola Run
  • Alien
  • Father and Daughter
  • Oldboy
  • Sanjay's Super Team
  • The Heart of the World
  • In the Mood for Love
  • Hot Shots! Part Deux
  • Hot Shots!
  • The Little Prince

See all 260

Highly rated films Sam missed

  • Lemonade
  • Black Mirror: San Junipero
  • Bo Burnham: Make Happy
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio
  • Aquarius
  • Cameraperson

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more