Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hustle

Hustle

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Queen of Basketball

The Queen of Basketball

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lead Me Home

Lead Me Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Three Songs for Benazir

Three Songs for Benazir

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
When We Were Bullies

When We Were Bullies

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Audible

Audible

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Station Eleven

Station Eleven

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Maid

Maid

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
14 Peaks: Nothing Is Impossible

14 Peaks: Nothing Is Impossible

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
05
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Made You Look: A True Story About Fake Art

Made You Look: A True Story About Fake Art

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry