• Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★½

    the best way i can describe this film is as a nicholas sparks movie that has a dogfight scene. i found myself laughing at the sentimental moments, and just could not seem to connect with any part of anything in the movie. i was impressed with the plane stuff and definitely found the dogfight compelling, but i kept trying to figure out what i was missing because this one has received so much love. maybe marvel has just lowered the…

  • Obi-Wan Kenobi

    Obi-Wan Kenobi

    ★★★★

    one of the better pieces of content from the disney star wars, i think. still not sure if i like that they’re continuing to make anything new, but i do love ewan mcgregor so much.

  • Hustle

    Hustle

    ★★★

    weird that pretty much the entire cast except for adam sandler and queen latifah are NBA stars. also i recommend this movie if late-90s and early-2000s family movies are enjoyable to you. it has the formula for those, and somehow i am a bit of a sucker for it.

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★

    a beautiful and substantive movie that also has some ridiculously good fight scenes. it touched my childhood martial artist heart.

  • American Factory

    American Factory

    ★★★★

    really loved the way this gets at the unique difficulties of working class life in a globalized economy. lots of really great footage. and i have my own relationship to the factory as i used to drive by it regularly as a child. the ending slides focused in on automation, which seemed out of left field to me. i really wish it had ended by taking a stronger stand or clearer focus on labor conditions.

  • The Last Duel

    The Last Duel

    ★★★★

    this will now be my favorite movie from the “multiple-vantage” genre which i actually mostly dislike. but this one worked quite well. big fan.

  • Arrival

    Arrival

    ★★★★½

    revisited for the third or fourth time and it still had a potency, which i didn’t expect. really beautifully made film as long as you kind of forgo some of its technicalities.

  • The Northman

    The Northman

    ★★★★

    very beautiful. incredibly freudian.

  • The Parallax View

    The Parallax View

    ★★★

    watched for class. conspiracy films are very weird to watch in the contemporary moment. overall, didn’t enjoy this totally but still found parts of it really fascinating and captivating.

  • C'mon C'mon

    C'mon C'mon

    ★★★★★

    holds up in every way. a masterpiece.

  • Juno

    Juno

    ★★★★★

    still the perfect coming of age movie and everything else is just trying to keep up.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

    hot dog fingers and an everything bagel. this is a movie about food.