Sort by

samhunter has logged 221 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Outside In

Outside In

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fisherman’s Friends

Fisherman’s Friends

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Prison in Twelve Landscapes

The Prison in Twelve Landscapes

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Net

The Net

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brother to Brother

Brother to Brother

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Aggressives

The Aggressives

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Possessed

Possessed

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Salt Mines

The Salt Mines

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★½
Edit this entry  
18
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry