samhunter has logged 20 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Chisholm '72: Unbought & Unbossed

Chisholm '72: Unbought & Unbossed

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Maquilapolis

Maquilapolis

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ouanga

Ouanga

1935
×
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sisters in Cinema

Sisters in Cinema

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
A Boy and His Dog

A Boy and His Dog

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry