Sami has logged 109 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Edit this entry  
25
Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

2021
×
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dashing Through the Snow

Dashing Through the Snow

2015
×
Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
Edit this entry  
10
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
Edit this entry  
10
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Edit this entry  
02
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
Edit this entry  
01
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
Edit this entry  
29
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
Edit this entry  
05
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
17
McCartney 3, 2, 1

McCartney 3, 2, 1

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
Read prior review Edit this entry