RSS feed for Samir

Samir has logged 95 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Transit

Transit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Glass

Glass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eli

Eli

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chernobyl Diaries

Chernobyl Diaries

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry