Sort by

Sam has logged 205 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Closer

Closer

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Free Guy

Free Guy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Diana: The Musical

Diana: The Musical

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kate

Kate

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Cinderella

Cinderella

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Wish Upon

Wish Upon

2017
×
Read the review Edit this entry