Sort by

Sam has logged 128 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Willow

Willow

1988
×
★★★
Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★½
Edit this entry  
11
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
First Love

First Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Aquaman

Aquaman

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Love on a Leash

Love on a Leash

2011
×
Edit this entry  
15
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
Edit this entry  
11
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Locked Up

Locked Up

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry