Sort by

Sam has logged 67 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Life

Life

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
True Grit

True Grit

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Two Women

Two Women

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Cavalcade

Cavalcade

1933
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★½
Edit this entry  
22
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hud

Hud

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prizzi's Honor

Prizzi's Honor

1985
×
Read the review Edit this entry  
19
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cimarron

Cimarron

1931
×
Read the review Edit this entry  
17
All the King's Men

All the King's Men

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Child's Play

Child's Play

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Flight

Flight

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Carry You with Me

I Carry You with Me

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry