Sort by

Sam has logged 424 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★½
Edit this entry  
31
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
30
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★½
Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★½
Edit this entry  
12
Love Affair

Love Affair

1939
×
★★½
Edit this entry  
12
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★½
Edit this entry  
12
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Looking for Mr. Goodbar

Looking for Mr. Goodbar

1977
×
★★
Edit this entry  
07
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1939
×
★★★
Edit this entry  
06
Equus

Equus

1977
×
★★
Edit this entry  
06
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
On a Clear Day You Can See Forever

On a Clear Day You Can See Forever

1970
×
★★½
Edit this entry  
04
The Owl and the Pussycat

The Owl and the Pussycat

1970
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mr. & Mrs. Bridge

Mr. & Mrs. Bridge

1990
×
★★½
Edit this entry  
28
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Landlord

The Landlord

1970
×
★★★
Edit this entry  
25
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Baby Doll

Baby Doll

1956
×
★★★
Edit this entry  
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Country

The Big Country

1958
×
Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★
Edit this entry  
23
A Man and a Woman

A Man and a Woman

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★½
Edit this entry  
22
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry