Sort by

Sam has logged 40 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Constant Gardener

The Constant Gardener

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Children of Men

Children of Men

2006
×
Read the review Edit this entry  
27
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Queen

The Queen

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
Read the review Edit this entry  
21
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Cold Mountain

Cold Mountain

2003
×
★★½
Edit this entry  
20
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
Edit this entry  
17
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★
Edit this entry  
15
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Affliction

Affliction

1997
×
Edit this entry  
13
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
Read the review Edit this entry  
13
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★½
Edit this entry  
10
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Edit this entry  
10
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★½
Edit this entry  
08
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Little Children

Little Children

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Darling

Darling

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry