Sort by

Sam has logged 545 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
UHF

UHF

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jack Frost

Jack Frost

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cricket on the Hearth

Cricket on the Hearth

1967
×
Read the review Edit this entry  
08
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Live in Front of a Studio Audience: The Facts of Life and Diff'rent Strokes

Live in Front of a Studio Audience: The Facts of Life and Diff'rent Strokes

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
American History X

American History X

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
Read the review Edit this entry  
30
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
Read the review Edit this entry  
21
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kate

Kate

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla vs. Mothra

Godzilla vs. Mothra

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ip Man 3

Ip Man 3

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ip Man 2

Ip Man 2

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★
Read the review Edit this entry