Samm has logged 500 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Journey to a Mother's Room

Journey to a Mother's Room

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bombshell

Bombshell

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bacurau

Bacurau

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Last Days

Last Days

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Age Out

Age Out

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Adam

Adam

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
20
August Rush

August Rush

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
Read prior review Edit this entry  
19
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
Read prior review Edit this entry  
19
Magical Girl

Magical Girl

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Luce

Luce

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry