Sort by

Sammy ⚡️ has logged 376 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Shirley Valentine

Shirley Valentine

1989
×
★★★½
Edit this entry  
29
Calamity Jane

Calamity Jane

1953
×
★★★½
Edit this entry  
29
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Sing

Sing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★½
Edit this entry  
22
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Thor

Thor

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
18
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
National Theatre Live: Coriolanus

National Theatre Live: Coriolanus

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★
Edit this entry  
07
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★★½
Edit this entry  
05
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★½
Edit this entry  
29
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Antony and Cleopatra - Live at Shakespeare's Globe

Antony and Cleopatra - Live at Shakespeare's Globe

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
Freddie Mercury: The Final Act

Freddie Mercury: The Final Act

2021
×
Edit this entry  
27
An Audience with Adele

An Audience with Adele

2021
×
Edit this entry  
23
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★½
Edit this entry  
22
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Edit this entry  
19
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★½
Edit this entry  
18
King Lear

King Lear

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Edit this entry