Sort by

Sammy ⚡️ has logged 55 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Boat

The Boat

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Marc Bolan & T.Rex - Born To Boogie

Marc Bolan & T.Rex - Born To Boogie

1972
×
★★★½
Edit this entry  
29
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
Edit this entry  
27
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Blue Spring

Blue Spring

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★
Edit this entry  
26
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
Edit this entry  
24
Sweet Bean

Sweet Bean

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Taylor Swift: VH1 Storytellers

Taylor Swift: VH1 Storytellers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Taylor Swift City of Lover Concert

Taylor Swift City of Lover Concert

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fish Story

Fish Story

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Antonio Gaudí

Antonio Gaudí

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Lizard

Black Lizard

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fresh Prince of Bel-Air Reunion

The Fresh Prince of Bel-Air Reunion

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Normal People Confessions

Normal People Confessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Edit this entry  
16
An Extremely Goofy Movie

An Extremely Goofy Movie

2000
×
★★★
Edit this entry  
15
The Blacksmith

The Blacksmith

1922
×
★★★½
Edit this entry  
13
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Electric House

The Electric House

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Genius of David Bowie

The Genius of David Bowie

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
David Bowie: The Last Five Years

David Bowie: The Last Five Years

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
08
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Emotion

Emotion

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Turtles Are Surprisingly Fast Swimmers

Turtles Are Surprisingly Fast Swimmers

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
All Time Low: MTV Unplugged

All Time Low: MTV Unplugged

2010
×
Edit this entry  
03
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry