Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Sammy ⚡️

Sammy ⚡️

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Sammy ⚡️
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Sammy ⚡️’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Bob's Burgers Movie

    The Bob's Burgers Movie 2022

    ★★★★★ Watched by Sammy ⚡️ 27 May 2022

    Absolute perfection

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★★ Watched by Sammy ⚡️ 15 May 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Peggy Carter vs Wanda was the multiverse of girl-bosses I needed

  • Cabaret

    Cabaret 1972

    ★★★★★ Watched by Sammy ⚡️ 08 May 2022

    Life really is a cabaret huh

    Found a new favourite here!!

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World 2010

    ★★★★ Rewatched by Sammy ⚡️ 06 May 2022 1

    Can’t believe my vegan boyfriend hasn’t punched a hole in the moon for me 😤

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★★½ Watched by Sammy ⚡️ 29 Apr 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The way I knew it was going to happen and I still gasped when Andrew Garfield came through that portal

  • Turning Red

    Turning Red 2022

    ★★★★★ Rewatched by Sammy ⚡️ 21 Mar 2022

    I keep saying that if I was 13 I’d be obsessed with 4Town too as if I haven’t listened to Nobody Like U repeatedly since watching this film

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame 2019

    ★★★★★ Watched by Sammy ⚡️ 12 Feb 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    He finally got his dance with his best gal and I am bawling my eyes out

  • Howl's Moving Castle

    Howl's Moving Castle 2004

    ★★★★★ Rewatched by Sammy ⚡️ 25 Jan 2022

    Just wanna frolic around Howl’s secret garden 🥲

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza 2021

    ★★★½ Watched by Sammy ⚡️ 16 Jan 2022

    Alana Haim is the coolest person in any room but not when she’s dating a 15 year old 😳

  • Encanto

    Encanto 2021

    ★★★★½ Rewatched by Sammy ⚡️ 07 Jan 2022

    This film has such a hold over me

  • Encanto

    Encanto 2021

    ★★★★ Watched by Sammy ⚡️ 03 Jan 2022

    So pretty and fun! This one is for the sisters with imposter syndrome and I loved it

  • Fighting with My Family

    Fighting with My Family 2019

    ★★★★½ Watched by Sammy ⚡️ 03 Jan 2022

    From about 10-14 I was obsessed with watching wrestling and I think that this film might have re sparked it me

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 10

Review Tags

6
  • in the cinema !!
  • dissertation research
  • electric cinema
  • everyman cinema
  • michael cera-thon
  • picturehouse
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro