Sort by

SammyBronkowitz has logged 219 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mara and the Firebringer

Mara and the Firebringer

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Asterix: The Mansions of the Gods

Asterix: The Mansions of the Gods

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast

Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Batman

Batman

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shorts

Shorts

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mystery Science Theater 3000: The Movie

Mystery Science Theater 3000: The Movie

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frozen Fever

Frozen Fever

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Waxwork

Waxwork

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I'm Not Rappaport

I'm Not Rappaport

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mortdecai

Mortdecai

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jabberwocky

Jabberwocky

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Legend

Legend

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Men at Work

Men at Work

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Redbelt

Redbelt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Prison

Prison

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fright Night 2: New Blood

Fright Night 2: New Blood

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Burying the Ex

Burying the Ex

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Radioland Murders

Radioland Murders

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Into the Grizzly Maze

Into the Grizzly Maze

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Demons

Demons

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Time Guardian

The Time Guardian

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Darkness

Darkness

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Car

The Car

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hellraiser: Bloodline

Hellraiser: Bloodline

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Fly II

The Fly II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tusk

Tusk

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tremors 5: Bloodlines

Tremors 5: Bloodlines

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry