RSS feed for Sammy
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Dark Half

The Dark Half

1993
×
★★★
Edit this entry  
09
The Tommyknockers

The Tommyknockers

1993
×
★★½
Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
Edit this entry  
14
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★
Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
08
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
Edit this entry  
08
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
Edit this entry  
07
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
Edit this entry  
07
Hellboy

Hellboy

2019
×
Edit this entry  
17
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★★
Edit this entry  
31
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★
Edit this entry  
31
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★
Edit this entry  
21
Deep Space

Deep Space

1988
×
★★
Edit this entry  
20
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
Edit this entry  
20
Curse of the Crimson Altar

Curse of the Crimson Altar

1968
×
Edit this entry  
16
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
Edit this entry  
16
Memory: The Origins of Alien

Memory: The Origins of Alien

2019
×
Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
Edit this entry  
08
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
Edit this entry  
16
Shazam!

Shazam!

2019
×
Edit this entry  
16
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Edit this entry  
14
It

It

1990
×
Edit this entry  
14
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Edit this entry  
10
The Brotherhood of Satan

The Brotherhood of Satan

1971
×
Edit this entry  
19
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
Edit this entry  
27
Twins of Evil

Twins of Evil

1971
×
Edit this entry  
27
Christine

Christine

1983
×
Read prior review Edit this entry  
20
Madman

Madman

1981
×
Read prior review Edit this entry  
19
Us

Us

2019
×
Edit this entry  
13
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
Edit this entry  
12
The Changeling

The Changeling

1980
×
Edit this entry  
12
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
Edit this entry  
05
Society

Society

1989
×
Edit this entry  
05
Q

Q

1982
×
Edit this entry  
30
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
Edit this entry  
29
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
Edit this entry  
16
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
Edit this entry  
16
Pieces

Pieces

1982
×
Edit this entry  
15
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
Edit this entry  
15
Demons

Demons

1985
×
Edit this entry