RSS feed for SammysReviews
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
25
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
8½

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★½
Edit this entry  
19
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
18
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Alice

Alice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★½
Edit this entry  
04
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
04
Meantime

Meantime

1983
×
★★★
Edit this entry  
04
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
Edit this entry  
04
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
04
O Lucky Man!

O Lucky Man!

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
02
if....

if....

1968
×
★★★
Edit this entry  
16
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
You Will Die at 20

You Will Die at 20

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Let’s Talk

Let’s Talk

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Breathless

Breathless

1960
×
Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tony Takitani

Tony Takitani

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
09
Too Old to Die Young

Too Old to Die Young

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry