RSS feed for SammysReviews
  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love

    ★★★★★

    omg Sandler when put in the right film with the right director is just amaziing ! the unfolding of the story is perfect.

  • Boogie Nights

    Boogie Nights

    ★★★★★

    amazing movie, the camera work is fascinating, the story is so unique and the way PTA brought these acting skills from the actors is mindboggling

  • Anima

    Anima

    ★★★★★

    I am honoured to see Thom Yorke act and sing.

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★½

    Excellent direction, music performances, and camera movements.

  • Too Old to Die Young

    Too Old to Die Young

    ★★★★★

    This is how TV should look like.

  • House

    House

    ★★★★½

    what in the hell just happened? I have just seen the most unique movie ever.

  • The Witch

    The Witch

    ★★★★★

    THIS IS THE BEST.
    second tie watching it and it is still one of my favorites.
    the acting, the soundtrack, the dialogue, the idea... everything is amazing.

  • The Souvenir

    The Souvenir

    ★★★½

    interesting approach to this subject, very subtle and dry yet very real and emotional.

  • Tony Takitani

    Tony Takitani

    ★★★★

    This is the only way to adapt a Murakami novel, great transitions, vivid atmosphere, and beautiful soundtrack.

  • The Last Black Man in San Francisco

    The Last Black Man in San Francisco

    ★★★½

    Very interesting and inventive camera movements and approaches.
    Great acting and line deliveries
    the cinematography and direction were awesome
    and the OST is very well made

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    Holy shit. This is the best thing ever.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★★

    Ari Aster is a phenomenon. His ONLY two movies are ten out of ten. Who does that?