Samir has logged 580 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kung Fu Panda Holiday

Kung Fu Panda Holiday

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Heat

The Big Heat

1988
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Edit this entry  
27
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Graceful Brute

The Graceful Brute

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Crippled Avengers

Crippled Avengers

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
½
Edit this entry  
25
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Zatoichi's Cane Sword

Zatoichi's Cane Sword

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Inherit the Wind

Inherit the Wind

1960
×
★★★½
Edit this entry  
20
Knockabout

Knockabout

1979
×
★★★★
Edit this entry  
20
Antlers

Antlers

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★
Edit this entry  
17
It's a Summer Film!

It's a Summer Film!

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Village of No Return

The Village of No Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midnight Runners

Midnight Runners

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Kill!

Kill!

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★
Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Seberg

Seberg

2019
×
Edit this entry  
14
Yokai Monsters: 100 Monsters

Yokai Monsters: 100 Monsters

1968
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Prodigal Son

The Prodigal Son

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
13
Kirikou and the Sorceress

Kirikou and the Sorceress

1998
×
★★★½
Edit this entry  
13
Luck-Key

Luck-Key

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Villains

Villains

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Asakusa Kid

Asakusa Kid

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Zatoichi's Pilgrimage

Zatoichi's Pilgrimage

1966
×
★★★½
Edit this entry  
09
Zatoichi's Vengeance

Zatoichi's Vengeance

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ryusei-Kacho

Ryusei-Kacho

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rampaging Dragon of the North

Rampaging Dragon of the North

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Little Girl Who Conquered Time

The Little Girl Who Conquered Time

1983
×
★★★★
Edit this entry  
08
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Golden Slumber

Golden Slumber

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Otakus in Love

Otakus in Love

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
Be Kind Rewind

Be Kind Rewind

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Outrage

Outrage

2010
×
★★★½
Edit this entry