Sort by

sam has logged 143 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
A Walk to Remember

A Walk to Remember

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1982
×
★★★½
Edit this entry  
11
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
Edit this entry  
07
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Edit this entry  
05
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Net

The Net

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
Read the review Edit this entry  
17
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★½
Edit this entry  
07
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
What Happened, Brittany Murphy?

What Happened, Brittany Murphy?

2021
×
Edit this entry  
05
Taking Lives

Taking Lives

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★½
Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Halloweentown II: Kalabar's Revenge

Halloweentown II: Kalabar's Revenge

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Last Five Years

The Last Five Years

2014
×
Edit this entry  
01
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Birds of Paradise

Birds of Paradise

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Riding in Cars with Boys

Riding in Cars with Boys

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry